Licznik odwiedzin portalu

Wizyt w miesiącu2899
Łącznie wizyt910828

Powered by Kubik-Rubik.de
Naszą witrynę przegląda teraz 446 gości 


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szczawnica

Szczawnica


Swoją nazwę wzięła od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Chociaż pierwsze wzmianki o niej datuje się na rok 1410, to początki prawdziwego rozwoju przypadają na połowę XIX wieku, kiedy do Szczawnicy przybyła rodzina Szalayów. Działalność Józefa Szalaya – spadkobiercy pierwszych właścicieli Stefana i Józefiny – tak naprawdę zapoczątkowała rozkwit miejscowości jako uzdrowiska, którym do dzisiaj pozostaje. Chętnych do zapoznania się bliżej z historią Szczawnicy oraz regionu, w jakim się znajduje zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Pienińskiego.

Położenie geograficzne w dolinie Grajcarka będącego prawym dopływem Dunajca na pograniczu Parku Pienińskiego w sąsiedztwie pasma Radziejowej z Beskidu Sądeckiego stanowi niewątpliwie jedną z największych zalet Szczawnicy jako niezwykle atrakcyjnie zlokalizowanej miejscowości wypoczynkowej w Pieninach. Walory krajobrazowe jak i mnogość atrakcji turystycznych, w jakie obfituje czyni ją częstym celem wizyt zarówno turystów poszukujących aktywnego górskiego wypoczynku, jak i kuracjuszy, którzy znajdą tu potrzebny im spokój oraz pełną gamę zabiegów w wielu okolicznych uzdrowiskach i sanatoriach, a także pijalniach wód źródlanych, których tu nie brakuje.

Szczawnica jako uzdrowisko pozbawione w zupełności wszelkich objawów uprzemysłowienia oferuje niezwykle łagodny klimat w otoczeniu lasów i zaciszu górskiego krajobrazu. Spokój kuracjusza mogą „zakłócić” jedynie cyklicznie latem organizowane przez włodarzy miasta imprezy służące zarówno promocji regionu jak i aktywizujące gości do bliższego, bezpośredniego kontaktu z lokalną kulturą.

Turysta przybywający do Szczawnicy znajdzie tu urozmaiconą ofertę pozwalającą zadowolić nawet tych najbardziej wymagających. W sezonie zimowym na wielu naśnieżanych szlakach znajdą tu raj dla siebie narciarze, snowboardziści, pasjonaci skuterów śnieżnych czy kuligów. Latem gama atrakcji jest równie bogata – o ile nie bogatsza, wystarczy wymienić między innymi te związane z Dunajcem (spływ tratwami, pontonami czy kajakami), czy też liczne szlaki górskie obfitujące w niezwykłe widoki doskonałe do pieszych wycieczek o zróżnicowanym stopniu trudności. Nie można pominąć tras rowerowych, które wraz ze wzrostem popularności tego środka komunikacji niewątpliwie stanowią jedną z ciekawszych atrakcji Szczawnicy, o czym świadczą między innymi licznie powstałe wypożyczalnie rowerów w okolicy. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce Atrakcje regionu oraz Trasy rowerowe w Pieninach.


Szczególnie godne polecenia:

- Wąwóz Homole i Biała Woda,

- kolejka na Palenicę

- trasa pieszo – rowerowa Droga Pienińska do Czerwonego Klasztoru na Słowacji

- trasy piesze na okoliczne szczyty: Trzy Korony, Sokolą Perć, Sokolicę i inne

- okoliczne miejscowości: Czorsztyn, Niedzica

- spływ Dunajcem

i wiele innych.


 • Galeria archiwalnych zdjęć Szczawnicy - (kliknij)
 • Dawna Szczawnica w analogowym obiektywie - (kliknij)
 • Dodatkowe informacje: Szczawnica - Wikipedia - (kliknij)
 • Szlakiem godeł Szalayowskich - (kliknij)
 • Szlachtowa, Jaworki, Biała i Czarna Woda czyli Ruś Szlachtowska - świat, który przeminął - (kliknij)
 • Kamery w Szczawnicy - (kliknij)
 • Wirtualny spacer po Szczawnicy - (kliknij)
 • Noclegi Willa Karolówka - (kliknij)
 • Noclegi Willa Sandra - (kliknij)
 • Pokoje przy promenadzie w Szczawnicy - (kliknij)
 • Spacer po Placu Dietla - (kliknij)


uzdrowisko szczawnica


szczawnica

 

Polecamy

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU
"Pod Kolejką"
ul. Główna 7
34-460 Szczawnica
tel. 604 897 778
W ofercie wypożyczalni znajdziecie Państwo szeroki wybór rowerów:
trekingowych, górskich, dziecięcych...

Zobacz więcej(kliknij)

Sonda

Kiedy odwiedzisz Pieniny?