Licznik odwiedzin portalu

Wizyt w miesiącu2384
Łącznie wizyt1211042

Powered by Kubik-Rubik.deDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Zanim ruszysz w trasę

Statystycznie w dużej liczbie wypadków uczestniczą niestety rowerzyści. Możemy być jednocześnie sprawcą jak również ofiarą wypadku. Przy spotkaniu z samochodem rowerzysta nie ma wielkich szans. Przyczyna wypadku to zazwyczaj nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zły stan techniczny naszego pojazdu.


PAMIĘTAJMY! Rowerzysta również odpowiada za wypadki!

  • zawsze przestrzegajmy zasad ruchu drogowego.
  • używajmy oświetlenia - musimy być widoczni
  • ustępujmy pierwszeństwa przechodniom, uważajmy na nich, jadąc po chodniku zawsze ustępujmy miejsca pieszemu, to my jesteśmy gościem na chodniku
  • pieszy idący po ścieżce rowerowej musi ustąpić miejsca rowerzyście - pomijając osoby niepełnosprawne
  • wystawiamy rękę, gdy chcemy skręcić w prawo lub w lewo
  • nie zakładamy słuchawek np. mp-trójki w czasie jazdy
  • korzystamy ze ścieżek rowerowych w miejscach, gdzie tylko jest to możliwe, to nasz obowiązek. Gdy nie ma ścieżki rowerowej jedziemy poboczem, a gdy nie ma pobocza jedziemy prawą stroną jezdni, blisko prawej krawędzi
  • nie rozmawiamy przez telefon, nie piszemy sms-ów w trakcie jazdy
  • kierowca musi zachować szczególną ostrożność przy wymijaniu rowerzysty i przy zbliżaniu się do przejazdu rowerowego

Zwracajmy również uwagę na stan techniczny roweru. Pamiętajmy o sprawnych hamulcach, wyregulowanych przerzutkach, dokręconych nakrętkach, nasmarowanym łańcuchu, dobrym stanie bieżnika opon, ciśnieniu powietrza w kołach, oświetleniu roweru, likwidacji wszelkich luzów. W tym miejscu sugerujemy wizytę co jakiś czas w dobrym serwisie rowerowym, lub jeśli sami potrafimy sprawdzamy i poprawiamy stan techniczny swojego roweru.

Zwracajmy również uwagę na ubranie rowerzysty. Obowiązkowo zakładamy kask. Urazy głowy mogą mieć bardzo poważne skutki i konsekwencje. Jasna, odblaskowa koszulka powoduje, że jesteśmy widoczni na drodze. Rękawiczki chronią nasze dłonie. Kurtka ortalionowa, przeciwdeszczowa uchroni nas przed deszczem a co za tym idzie przed wyziębieniem organizmu. Polecamy tez kurtki, które są dłuższe z tyłu, osłaniające nerki. Dobry but na twardej podeszwie to również bezpieczeństwo i komfort jazdy. Okulary stanowią również ważne wyposażenie cyklisty. Nie zapomnijmy o odblaskowych elementach. Im więcej tym lepiej, zwłaszcza gdy wracamy wieczorem z wycieczki. Możemy tutaj zaliczyć odblaskowe opaski, taśmy.

Kiedy możemy jechać po chodniku? Jeżeli dozwolona prędkość pojazdów przekracza 60 km/h oraz gdy szerokość chodnika jest większa niż 2 metry.

Pamiętajmy również o kradzieżach rowerów. Powinniśmy mieć zawsze przy sobie porządne zapięcie rowerowe i nawet gdy idziemy gdzieś "na chwilę" przypinajmy rower np do słupa, barierki, itp. Miejmy rower zawsze na oku. Liczniki, lampki, elementy, które łatwo można ściągnąć zabieramy ze sobą.

Możemy również oznakować swój rower. Nie zabezpieczy go to przed kradzieżą, ale może nam pomóc w znalezieniu i odzyskaniu. Nasze dane wprowadza policja do bazy danych, otrzymujemy certyfikat m.in z nr.fabrycznymi, danymi osobowymi, marką roweru itp i kodem nadanym przez straż miejską.wyjazd na trasę rowerową

 

Polecamy

NOCLEGI W CENTRUM KROŚCIENKA n.D

Noclegi w Krościenku n.D "U Danusi"

Danuta Machała
ul. św.Kingi 7
34-450 Krościenko nad Dunajcem

kom.602 219 716

e-mail: pieninyonline@poczta.onet.pl

www.noclegikroscienko.pl

Zobacz więcej(kliknij)